טיפול משפחתי והדרכת הורים

הקמת משפחה וגידול ילדים, הינה אחת המשימות המרכזיות והמורכבות בחיי אדם. למשימה  זו נדרשים אנו להקדיש מאמץ ושיקול דעת, היא כרוכה בהרבה התלבטויות וסימני שאלה לגבי הדרך הנכונה.

משפחה אידאלית היא זו המאופיינת בתקשורת פתוחה, המתמודדת בפתיחות עם עימותים, השומרת על גבולות בין תת קבוצות כמו בין ילדים לבין הוריהם ובין המשפחה לבין הסביבה, וגם שומרת על טריטוריה של כל פרט בגמישות ראויה.

משפחה שכזו מאפשרת ביטוי של רגשות חיוביים ושליליים כאחד, מאפשרת חלוקת תפקידים מתוך כבוד ושיתוף פעולה, יודעת לפתור בעיות ואינה מסתירה אותן, מדגישה שוויוניות והדדיות בין בני הזוג ומספקת אוטונומיה לילדים על פי יכולתם המתפתחת.

אולם המציאות אצל רובנו נראית רחוקה מזו. אנו נכנסים לתפקיד המורכב של ההורות, כמעט תמיד ללא הכנה מוקדמת, ללא הכשרה מספקת וללא  הידע הנדרש.

לצד הרגשות החיובים שמביאה עמה ההורות, ישנם גם רגעים לא מועטים של בלבול, חוסר אונים, ואפילו כעס, לנוכח הקושי לשלב בין הדרישות והצרכים של כל אחד מבני המשפחה.

מתוך הבנה כי משפחה היא מערכת יחסים שחלקיה תלויים זה בזה ומשפיעים זה על זה וכל שינוי אצל האחד גורם לשינוי במערכת המשפחתית כולה, ניתן להסיק כי איזון משפחתי אינה משימה פשוטה.

לכל משפחה אישיות משלה, עוצמות וחולשות. היא נושאת עמה אפיונים שבאו מן התורשה, מן הסביבה ומן הלמידה ולפיכך,במצב בו נוכח קונפליקטים וספיקות וכשנוצר קושי בניהול דיאלוג, יש מקום לטיפול משפחתי או הדרכת הורים.

"כל המשפחות המאושרות - מאושרות באותה הדרך. כל משפחה אומללה - אומללה בדרכה שלה" - לב טולסטוי

 תהליך הטיפול המשפחתי

בטיפול משפחתי מתגייסת כל המשפחה לפתרון בעיות שאומנם יכולות להופיע אצל היחיד, אך משפיעות על המשפחה כולה ומכבידות על תפקודה. הטיפול מתבסס על ההבנה שבעיות רבות יכולות להיפתר רק באמצעות שינוי היחסים ודפוסי הגומלין בתוך המשפחה. דפוסים אלה משפיעים על הפרט ועל התפתחותו ולפיכך הם חלק בלתי נפרד הן מן הבעיה והן מן הפתרון.

בטפול משפחתי עובדים כל בני המשפחה יחדיו – הילדים וההורים, במרחב משותף. הדרכת הורים לעומת זאת, אינה כוללת את מעורבת הילדים במפגשים הטיפוליים, ובמקרה הצורך קיימת האפשרות לפגישות נפרדות לילד או למתבגר, והדרכת ההורים משולבת תוך כדי.

בשני המקרים הליווי יכול להיעשות לאורך שלבי ההורות השונים – החל משלב ההיריון ועד לשלב ההתבגרות ו"היציאה מהקן".

לעיתים כל שנדרש, הוא תהליך קצר וממוקד של טיפול משפחתי או הדרכת הורים, על מנת לאפשר לכם להתמודד עם קשיים ובעיות נורמטיביות, ולהוביל לתחושת רווחה ואיכות חיים טובה יותר עבור כל בני המשפחה.

"האושר העילאי בחיים הוא הידיעה הבטוחה, שאתה נאהב" - ויקטור הוגו

מתי ובאלו מצבים כדאי לפנות לטיפול משפחתי ?

טיפול משפחתי או הדרכת הורים מתאים בכל שלב ובכל גיל של הילדים, כאשר עולים קשיים בין אישיים או קשיים ספציפיים המשפיעים על כל בני המשפחה :

  • במצבי קושי עם תינוקות וילדים בגיל הרך, כאשר עולים ספקות לגבי התפתחות, קשיי שינה, אכילה, חוסר שקט או בעיות התנהגות.
  •  הורים לילדים ובני נוער המזהים קושי בהצבת גבולות, בעיות תקשורת, קשיים חברתיים או מריבות מרובות בין אחים.
  • בהתמודדות עם ילדים הסובלים מלקות התפתחותית לדוגמא אוטיזם או הפרעת קשב וריכוז.
  • משפחות מורכבות בזוגיות שניה.
  • לפני מעבר של המשפחה לחו"ל או בקליטה מחדש בארץ.

 

הורד קובץ בנושא המאמר